Dans

https://youtu.be/_tesi5iboSA
Save Me – Dans Performans
https://youtu.be/1jGUPqoJQ9g
HBHS–Teatral Dans

Naptın Emre?

Kıpırkıpır şarkılarla tam yaza girmeye hazırlanırken naptın böyle?

Yine haytalık, yine yarım kalmışlık, yine kılcal damarlarıma isabetli atışlar.

Naptın Emre?

Ve… diye söze başlayışların, geçmişe öykünüşlerin, ardını arkasını getirmeyişlerin, derin susuşların, şizoid kusuşların..

Ne güzel kafa yaşatıyorsun bana. Ritmin atomlarımı, tınıların bedenimi, sözcüklerin hayıflanışlarımı galeyana getiriyor.

İkimiz de çok hırpalandık. Yoksa böyle aşkla anlatamazdık derdimizi. Kelimelerimizin, bedenimin ve müziğinin devinimini çoktan kaybetmiştik.

Biliyor musun? Bazen hayıflanıyorum niçin Müzeyyen Senar’la, Zeki Müren’le aynı döneme denk gelmedim diye. Sonra sen geliyorsun aklıma Emre. O zaman seni tanıyamaz, seni yaşayamaz, sesinde kendimi bulamazdım ki.

Ve hala sen..

Benim gerçekliğim sensin, diyorum. Ve bu gerçekliği yaşarken, o an sadece seninleyim. “Ve hala sen, herşey biraz hala sen” derken geçmişe dönüp kalmıyorum. “Hala sen” diyebileceğim hiç kimse yok. “Biraz” kısmını yeni aşklara bırakıyorum. Mazide kalmışların canı cehenneme. O an yaptığım tek şey müziğinin ritmine ve huşusuna bırmak kendimi. Anı yaşamak..

https://youtu.be/JzF65Ga2waQ
Ceylan–Teatral Dans

Annesi eteklerinde topladı 12 yaşındaki kızı Ceylan’ın havan topuyla parçalanan cesedinin parçalarını. Savcılık olayı kapatmak, davayı zaman aşımına uğratmak istedi. Failler cezalandırılmadı. Cinayet dosyası gizlilik kararıyla toplumdan kaçırıldı.

Sezen’in eski vokalistli ve menejeri Yaşar Gaga “Alakasız Şarkılar Vol:1” ismini verdiği Tarkan ve Sezen Aksu’yla sözleri ve bestesi Sezen’e ait olan bu muhteşem şarkıyı yaptı.

Yaşar’la twiterdan takipleştiğimizde Galata’da Sezen ve Tarkan’la komşuydum. Yazılarımı, gönderilerimi takip eder, beğenir, konuşurduk. Onu terasta kahve içmeye davet etmiştim. Olmadı. Geçen yıl çoklu organ yetmezliği ve kalp krizinden henüz 44 yaşında kaybettik Yaşar’ı.

Tarkan ve Sezen’le arada terastan balkona karşılaşır, selamlaşırdık. Kahve nasip olmayan, Galata mimarisinin boğaza nazır o evin terası Yaşar’ın gıyabında müziğe, sanata, edebiyata çok nasip oldu. Tarkan’ın “Kedi Gibi” ve Adamlar grubunun “Hikaye” şarkılarının klipleri başta olmak üzere bir çok çalışmaya mekan oldu. En çok da Yaratıcı Birey Atölyesi’nin diksiyon, iletişim ve felsefe derslerine.

Epeydir bu parçaya bir çalışma yapmak istiyordum. Tarkan ve Sezen’in olağanüstü yorumuyla, teatral dans eksenli, doğaçlama koreografisine sahip bu çalışma Ceylan Önkol ve Yaşar Gaga anısına olsun.

“Gözlerime astılar seni, Ceylanım kör oldum ben. Ne havan topu, ne de mermi; senle vuruldum ben.”

Galata’da Dans

YBA prodüksiyon iftiharla sunar: Dansing kuçukuçu Dansing. Görüntü yönetmenliğinde kamerayı adeta şarlo ve cimicib üzerindeymiş gibi kullanıp, ekipmanda harikalar yaratan Suzi, yapımda seti bir uzay üssü gibi hayal edip, yaratıcılıkta sınır tanımayan, değme Holivod yapımlarına taş çıkaran Şefika ve Umman ve elbette kastta oskarlık oyunculuğuyla canımız ciğerimiz, şapşik ve ponçik köpeğimiz Şempooo… Az daha unutuyordum! Dansta da ben. 

?