Diksiyon ve İletişim

Merhaba.

Evet, katılıyorum, elbette, yerine günümüzde sık kullanılan aynen kelimesinin cılkı çıkmadı mı? Bir kelimeyi ne denli sık tekrarlarsanız o kadar sıkıcı olur. Kelime dağarcığınızın olabildiğince geniş olması sizi daha zeki, seksi ve entelektüel kılar. İletişiminiz, diliniz, zihniniz, mimikleriniz o denli güçlenir. Örneğin artık annesine, babasına bile abi diyen bir gençlik var. Herkese abi ve abla diye hitap ediyorlar ve bu, alışkanlık halini alıyor. Peşinden de tembelliği getiriyor. Tamam abi, evet abi, gidelim abi, yok abi, sen gel abi, onu eve bıraktım abi vd gibi. Abi ya da abla hitabını günlük hayatında neredeyse kurduğu tüm cümlelerin ya da kelimelerin ve kalıpların arkasına iliştiriyor. Haliyle buna maruz kaldığında insanın sıtkı sıyrılıyor. Bunun yerine abi sözcüğünü tasarruflu kullanın ve kişilere isimleriyle hitap edin. Elbette arkadaşım, dostum, canım, bebeğim hitaplarını da kullanabilirsiniz.

“Dışişleri bakanı Esenboğa havalimanından çıkış yaptı.” Bu bir haber cümlesi. Yazılı ve görsel medyada buna benzer binlerce hatalı kelime kullanımı ve devrik cümle var. En popüler köşe yazarlarından en çok izlenen ana haber sunucularına ve alt metinlerine kadar dilin yanlış kullanımı vahim boyutta. Çıkış yapmak nedir yahu? “Ayşe, kafeye gelip bir arkadaşa bakıp çıkış yaptı” diye örneklendirirsem gülersiniz di mi? Çıkış yapılmaz. Çıkılır. Girilir.

Diyelim ki siz bana birşey için teşekkür ettiniz. Benim size ne demem gerekiyor? Rica ederim demem gerekiyor. Ama öyle olmuyor. Teşekkür ediyorsunuz, o da size teşekkür ediyor. Teşekkürü teşekkürle eziyor. Önce “rica ederim” diyerek teşekkürü kabul ediyoruz, sonra da eğer istersek “ben teşekkür ederim” diyoruz.

Ha bu arada yazıyı bitirmeden parazit seslerden de söz edeyim biraz. Akıcı konuşmamızı engelleyen eeee, ımmmm, şeeey gibi sesleri fazla çıkarmayın olur mu? Kimseye “Anladın mı?”, “Tamam mı?” diye üstelemeyin. Çocuklara bile. Bunun yerine kendinizi doğru ve etkin bir şekilde ifade etmeyi deneyin. O an mutlaka bir anlayış, bir tasdik ve sizi onama beklemeyin. Ve de bol bol lütfen, teşekkür ederim, rica ederim, özür dilerim diyin.. Görüşmek üzere.. Üzre değil bakın üzere. Görüşmek üzre değil, görüşmek üzere… ;))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir