Koca, Yaşlı, Şişko Dünya..

Canım istediğinde güzel şarkı söyleyebiliyorum. Animasyon filmlerinden reklama, şiirden belgesel filme her şeyi seslendirebiliyorum.
Güzel öykü, şiir, aforizma, makale, reklam ve tanıtım metni yazabiliyorum. İyi oyuncu, yönetmen ve yazarım. Çok estetik konuşurum. İletişimim, ikna gücüm süperdir.

İyi felsefe yapar, çözüm odaklı düşünürüm. Politik kabiliyetim güçlü, genel kültürüm, pozitif bilimlerim iyidir. Güzel de sevişirim. Yaratıcı, dinamik, devrimci biriyim. Sosyolojiyi de bilirim, psikolojiyi de.

Elbette en iyisini yapmak gibi bir iddiam yok ve mükemmelliyetçilikten de imtina ederim. Ama hemen her şeyi, uygun şartlar yaratıldığında, biraz üzerinde çalışarak devinimsel bir şekilde yapabilirim. Hasılı; şu dünyada yapamayacağım neredeyse hiç bir şey yok, yeter ki isteyeyim.  İstiyor muyum peki? Neden? Ne için ve kimin için?

Her şeyi bu kadar güzelleştirirken, serbest piyasa ekonomisinin yarattığı şu cinnet toplumunda, kaba saba ortalama insan ve onun kültürü beni hiç heyecanlandırmıyor ki estetik olayım.

Parasal olarak çok zor durumda olmadığım durumlarda, tamamen kâr marjı güden bir ürün satmada veya gerici bir ideolojiyi yaymada bir araç olarak var olmamayı yeğliyorum.

Mesela fiziksel olarak estetik bir insan görüp hoşlandığımda, ona karşı estet olabiliyorum. Fakat onu tanımaya başladığımda bir isteksizlik ve iştahsızlık baş gösteriyor, çünkü bir zaman sonra fiziksel estetik bana yetmiyor ve heyecanlandırmıyor. Sonra içe dönüyorum.

Sosyal medyada veya bir panelde bir tartışmada estet olmaya çalışıyorum. Ama tartışan kişiler konuşmak yerine kavga eder gibi çirkinleştiğinde, ben de çirkinleşmemek için kaçıyorum.
Yani toplumun neredeyse tamamından, onun ekonomik, kültürel, ahlaki, sosyal araçlarından kaçıyorum, içe dönüyorum. Bu beni haliyle yalıtıklaştırıp, yalnızlaştırıyor. Toplumsal edinimlerle bir uyumsuzluk, bir çatışma, bir eklemlenememe sorunu, ona her yöneldiğimde nihai sonuç olarak buluyor beni.

Sonra malum o bildiğimiz süreç: Yaşama, varoluşa, şeylere karşı genel bir isteksizlik, bir bulantı, bir kusmuk hali. Peşinden alkol, yeşil reçeteli ilaçlar, intihar seremonileri.

Merhaba koca yaşlı şişko dünya.

Zafer Kılıç

Haziran 2017

 ü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir