YARATICI YOUTUBE YAYINI

Merhaba dostlar. Bu aralar eskisi gibi sık görüşemeyeceğiz. Bir Youtube kanalı kurmak ve yönetmek için kolları sıvadık. İçerik üretmem gerekiyor. Deli gibi senaryo yazıyor, kurgu yapıyor olacağım siz gündelik hayatınıza devam ederken.

Epeydir bu proje üzerine kafa patlatıyordum. Somutlaştırmanın vakti geldi. YBA’yı tamamen bir çekim stüdyosu haline getiriyorum. Yaklaşık 25–30 bin liralık ekipmanla olabildiğince profesyonel içerik ve görüntü çıkarmaya çalışacağız. İşin çekim, ışık ve montaj kısmı Yaratıcı Birey Atölyesi tanıtım filminde de beraber çalıştığımız Fatih’te, kurgu, senaryo ve oyunculuk tarafı da bende olacak.

Bir Youtube kanalı yönetmek, tıpkı bir TV kanalı yönetmek gibi zor. Tek farkı ilkel medyaya göre daha özgür bir yeni medya mecrasında çalışıyorsunuz. İyi içerik üretmek, iyi prodüksiyon ve tanıtım yapmak, profesyonel ama doğal ve samimi olmayı, deneysel çalışmayı gerektirir. Yine ağırlıklı olarak kendi analizlerimi ve yine kendi doğal ve özgün yöntemimle, nitelikli içeriklerle sizlere ulaştırıyor olacağız. Yani tıpkı YBA’nın kuruluş ilkesinde olduğu gibi, YBA tanıtım vidyo ve fotoğraflarında ve gündelik hayatımda izlediğiniz ve gözlemlediğiniz gibi;  doğal, samimi, özgün ve yaratıcı bir Youtuber olacağım. Bunu ben 3Y kuralı olarak adlandırdım: Yaratıcı Youtube Yayını :))

Düzenli içerik oluşturmak tüm vaktimi alacağından sizlerle bundan böyle ağırlıklı olarak İnstagram ve Facebook yerine, Youtube ve www.yaraticibirey.com üzerinden birlikte olacağım. YBA çalışmalarıma, yazılarıma, seslendirme ve tanıtım filmleri çekimlerime bir müddet ara vereceğim. Hedefimiz Youtube’daki komsept içerik boşluğunu doldurarak biriki yıl içerisinde bir milyon abone ve izlenme oranlarının üzerine çıkıp yeni medya yayıncılığını bu alanda sürdürilebilinir bir sistematiğe oturtmak. Tabi bu rakamlara ulaşana dek aylık kazancını sağlayacak kadar para kazanmak mümkün olmayacak buradan ama bize muazzam bir deneysellik ve tecrübe kazandıracak. Gelecek nesillere de kocaman bir okul ve materyal oluşturacak.

İçerikler tıpkı TV yapımlarında olduğu gibi önceden birbirinden bağımsız parçalar, yeryer de bölümler halinde çekilip yayımlanacak. Yani siz örneğinin üçüncü vidyoyu izlerken, biz sekizinci vidyoyu çekiyor olacağız.

Kanalı kurup ilk vidyoyu yayımladığımızda sizin de desteğinize ihtiyacımız olacak. Bundan sonra kanala abone olmaya ve içerikleri yorumlamaya ve paylaşmaya dair duyurulara denk geleceksiniz bolbol. O yüzden hazırlıklı olun şimdiden ve herşey bittiğinde bu heyecanımıza ortak olmaya çalışın. Zaten ikinci videoyla beraber artık kendiniz bulup izleme ve paylaşma ihtiyacı hissedeceksiniz. Wooow! Çok iddialısın Zafer, dediğinizi duyar gibiyim ama kulak asmıyorum :))

Eğer hala Youtube’da yoksanız çokşey kaçırıyorsunuz demektir. Gözlerimizin önünde bir teknoloji devrimi gerçekleşirken, geleneksel medya yerini daha özgür ve katılımcı bir medyaya bırakırken, biz zamane çocukları ona sadece seyirci kalamayız.

Şöyle düşünün; TV’de film, siyasi tartışma, spor, magazin, eğlence, yemek, aktüel, sanat programlarına bağlanıp ya da katılıp yorum yapma, eleştrilerinizi, beğenilerizi, katkılarınızı, düzeltmelerinizi aktarma, soru sorma şansınız yok. Ama Youtube’da var. Hem de içerikle ilgili bilgileri sizinle özenle paylaşacak, yorumlarınıza somut yanıtlar verecek ve aktardığı bilgi ve içerik hakkında izleyicileri doğru yönlendirecek, iddilarını delillendirecek, kaynak sunacak bizim gibi etik yayıncılık ilkesiyle çalışan tertemiz insanlar var. Üstelik Youtube kitlesel geleneksel yayın organlarının tekelini de kırdı. TV reklamlarının aksine daha uygun fiyatlara milyonlarca internet kullanıcısına ulaşmanız pekala mümkün. Yalnızca 50 liralık bir bütçeyle bile tanıtımınızı 15–30 bin kişiye duyurabiliyorsunuz. Yani yalnızca büyük zincir markalar yerine küçük esnafın, yerel işletmecilerin de geniş kitlelere sesini duyurabildiği bir platform sosyal medya ve bilhassa Youtube.

Hemen bir Youtube hesabı oluşturmanızı tavsiye ederim. Eğer bir Google hesabınız varsa zaten otomatik olarak bir Youtube kimliğiniz de var demektir. Siz de TV ve Youtube’da arayıpta bulamadığınız, ya da çok az ve kısıtlı rastgeldiğiniz içerikler hakkında görüş ve önerilerinizi şimdiden bizlere bildiriniz. Görüşmek üzere..

Lütfen kanala abone olmayı unutmayınız..

Pardon bir kanal yok henüz :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir